آمالگام

جیوه آمالگام

شرکت تولیدی سامان لامپ تولید کننده انواع لامپ کم مصرف افتخار دارد ، پیرو ماموریت سازمانی خود جهت حفظ محیط زیست، نسل جدیدی از لامپ های کم مصرف بدون جیوه مایع "آمالگام" را معرفی نماید.

آمالگام آلیاژی از جیوه در ترکیب با سایر فلزات مثل قلع، روی، نقره، ایندینیوم، مس و...در حالت جامد می باشد که به عنوان جایگزینی بسیار امن تر از جیوه مایع در تولید و ساخت لامپ کم مصرف استفاده می شود، و در فرمی سخت و پایدار در فشار معمولی جو تا دمای 100 درجه سانتیگراد پایدار باقی می‌ماند. لذا جیوه داخل آلیاژ آمالگام هنگامی که لامپ شکسته شد نمی تواند به اتمسفر فرار کند، بنابراین حتی در صورت شکسته شدن لامپ هم هیچ خطری برای سلامت انسان و یا محیط زیست ندارد و یا حتی منجر به آلودگی آب و یا زمین نخواهد شد. علاوه بر این آلیاژ آمالگام قابل بازیافت بوده و از بین نمی رود. در ضمن استفاده از این تکنولوژی سبب می گردد تا بیشترین بازده روشنایی با کمترین مقدار جیوه( کمتر از 1.3 میلی گرم جیوه ) را ایجاد کند،به مراتب جیوه موجود در آمالگام از سایر وسایل مورد استفاده در محیط‌های خانگی کمتر است به طور مثال باطری‌ها بین 5 تا 25 میلی گرم جیوه دارند و یا دماسنج‌ها حاوی 500 میلی گرم جیوه هستند.

آمالگام به خاطر داشتن نقطه ذوب پائین می تواند، از افت نور به خاطر افزایش دما جلوگیری کند و لامپ را در بالاترین سطح لومن نگه می دارد.

ازجمله مزایای دیگر استفاده آمالگام در لامپ کم مصرف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنج درجه حرارت گسترده آنها را برای استفاده در دماهای بالا ایده آل می سازد

• نور خروجی پایدار در تمامی موقعیت ها

 • مقدار جیوه پائین، کمتر از 1.3 میلی گرم در آمالگام مورد استفاده در هر لامپ

• عمر طولانی-بیش از 10،000 ساعت در هر لامپ

 • رندر رنگ بالا، CRI=82

• اثر بخشی بالا، 67 لومن در هر وات

• روشنایی زیاد

 در نهایت لامپ کم مصرف حاوی جیوه مایع و یا آمالگام با توجه به فرآیند تولید استاندارد، هر دو انتخاب مناسب تری نسبت به لامپ های رشته ای معمولی می باشد، زیرا لامپ های رشته ای معمولی تا 5 برابر بیشتر به محیط زیست آسیب می رساند.